Словарица - Slovarica
СЛОВАРИЦА - МОГУЋНОСТИ ПРИМЕНЕ МУЛТИМЕДИЈАЛНОГ ДИДАКТИЧКОГ МАТЕРИЈАЛА
Увод: Концепт аугментативне и алтернативне комуникације подразумева допуну и/или замену за природан говор и/или писање. То се може остварити употребом потпомогнутих и/или непотпомогнутих симбола, као и њиховим различитим видовима селекије и преноса. Словарица, изворно, као вид аугментативне и алтернативне комуникације представља мултимедијални дидактички материјал са аналогно – дигиталним приступом, који омогућава учење графема. Обзиром да су рачунари, таблети и паметни телефони у све већем фокусу у свакодневници ученика, значајно их је употребити и као подршку у настави и савлађивању академских захтева – у овом случају, учењу графема.
Циљ: Учење графема српског ћириличног и латиничног писма доступно свим ученицима, адаптирано инклузивном приступу у образовању (доступно и за слабовиде ученике), као и странцима који су у процесу учења српског језика.
Методологија: Словарицини симболи дизајнирани су са полазишта аугментативне и алтернативне комуникације у оквиру Уницефовог пројекта „За свако дете глас“, у сарадњи са Глобал Сyмболс. У њиховом креирању учествовао је тим стручњака, који су чинили дефектолози, педагози, логопеди, графичари и дизајнери. Стога, селекцијом симбола интердисциплинарно, у коначан одабир ушли они са највишим рејтингом. Тренутно, у употреби су интерактивни портал, андроид апликација, бојанка, картице и слагалице.
Резултати: Графеме се уче кроз три нивоа постигнућа, при чему први подразумева да ученик савлада 30 слика (пиктограма), а сваки од њих предстваља прво слово азбуке/абецеде. Други ниво постигнућа јесте словарица, који подразумева да ученик упари графему са фонемом, уз помоћ комбинације симбола из првог нивоа и иницијалне графеме дате речи. Трећи ниво постигнућа подразумева приказану графему, у верзији и мале и велике графеме, при чему ученику више није потребан пиктограм као асоцијација.
Закључак: Словарицини симболи, креирани тако да су једноставни, лаки за препознавање, контрастни и без садржаја који може ометати њихову перцепцију, налазе примену у учењу графема код ученика различитих способности. У припреми је и следећа фаза у учењу, која се тиче писања графема, чиме ће њихово савладавање бити целовито.
Кључне речи: аугментативна и алтернативна комуникација, словарица, симболи
Први ниво постигнућа
СЛИКОВНИЦА
Prvi nivo postignuća
SLIKOVNICA
Drugi nivo postignuća
SLOVARICA
Други ниво постигнућа
СЛОВАРИЦА
Treći nivo postignuća
SLOVO
Трећи ниво постигнућа
СЛОВО